حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
دکتر محمود آخوندیزنـــدگــــی نــامـــه اســـاتــیــد حــقــوقــــ


آشنائی با "محمود آخوندی"
یکی از مشاهیر حقوق جزای ایرانمنبع: باشگاه خبرنگارانپایه علمى" آخوندى" در علم حقوق و قضا در ایران بسیار ارجمند و رفیع است چراکه وی به دلیل مدارك علمى و كار تحقیقى بسیار به عنوان اولین پرفسور حقوقى ایران مشهور است و امروزه دانشجویان و اساتید حقوق و قضا، او را به خاطر كتاب ۱۰جلدى آیین دادرسى كیفرى‌اش مى‌شناسند.

پرفسور "محمود آخوندى" در بیست و سوم اسفندماه سال ۱۳۱۲ در شهرستان اهر دیده به جهان گشود. وى هنوز پنج ساله نشده بود كه پدرش دارفانى را وداع گفت و مادرش كه زنی تحصیلكرده در زمینه علوم دینى بود عهده‌دار تربیت وى شد، البته مادرش سال‌ها بعد و زمانى كه محمودآخوندى ۳۷ سال داشت، در سال ۱۳۴۹ درگذشت.
 
 پس از فوت پدر محمود آخوندى، مادر او كه زنى فداكار و مهربان بود و وضع مالى خوبى داشت عهده‌دار تربیت فرزند شد. درآن روزگار اكثر مردم به ویژه زنان از نعمت سواد و دانش بى‌بهره بودند اما مادر وى تحصیلكرده بود، یعنى آن زمان، علوم دینى را از پدر محمود آخوندى كه از عالمان بنام آن عصر بود آموخته بود.


 مادرش قرآن را با صدایى دلنشین مى‌خواند و همین، تأثیر بسزایى بر محمود آخوندى داشت، به طورى كه قرائت قرآن را بر هر موسیقى دیگرى ترجیح مى داد.
 
محمود آخوندى تحصیلات ابتدایى خود را در شهرستان اهر آغاز كرد و براى آموزش دوره متوسطه ۶ساله به تبریز رفت. بعد در رشته حقوق قضایى وارد دانشگاه تهران شد و پس از اخذ لیسانس قضایى راهى كشور سوئیس شهر نوشاتل شد.
 
آخوندى در رشته حقوق جزا پایان‌نامه دكتراى خود را با فرانسوا كلر گذراند كه پایان‌نامه‌اش در باره حقوق جزاى اسلامى و تأثیر آن در حقوق جزاى ایران در سال ۱۳۴۰ بود.
 
با این همه امروزه دانشجویان و اساتید حقوق و قضا، او را به خاطر كتاب ۱۰جلدى آیین دادرسى كیفرى‌اش مى شناسند. كتابى كه به زعم خودش: «طى سال‌ها مطالعه در كشورهاى مترقى جهان و تحقیق در روش‌هاى دادرسى كیفرى آنها و مدت‌ها اشتغال به امر قضا و تدریس در دانشكده‌هاى حقوق تهیه شده است.»
 
وی در این كتاب تلاش مى‌كند تا مطالبش را برمبناى حقوق مدون جمهورى اسلامى ایران و براى استفاده علمى و عملى دانشجویان حقوق و كارآموزان قضایى كه دراین كشور با قانون و امور جزایى سر وكار دارند تهیه كند و تمام هم و غمش تلاش براى ارائه آیین كیفرى «به گونه اى كه باید باشد » و نه «به صورتى كه وجود دارد » است و هدفش از این كار را چنین بیان مى‌كند: « سعى شد آیین دادرسى كیفرى را به گونه‌اى كه باید باشد ارائه نمایم نه به صورتى كه وجود دارد ؛ تا دانشجویان عزیز ضمن یادگیرى اصول دادرسى كیفرى درجمهورى اسلامى ایران با تئورى‌ها و نظریات دانشمندان دیگر كشورها نیز آشنا گردند.»
 
محمود آخوندى از معدود كسانى است كه معتقد است: روش‌هاى دادرسى كیفرى، اصول شناخته شده‌اى است كه در دنیاى فعلى به آن عمل مى‌شود و منطبق با تحقیق دانشمندان در شناخت شخصیت انسان‌هاست. بشریت بعداز قرن‌ها مبارزه، چاره‌اندیشى، ایثار و از خود گذشتگى توانسته است آنها را به دست آورد و در پناه آن از امنیت قضایى بهره‌مند گردد. بنابراین نباید غفلت ورزید و به سهولت آنها را از دست داد.»
 
از منظر او ، امروزه میلیون‌ها انسان تحت پوشش همین اصول زندگى اجتماعى آرام و بى دغدغه‌اى را مى‌گذرانند و از امنیت قضایى كیفرى برخوردارند.
 
دادرسى كیفرى در كشورهاى عقب افتاده هم خواه ناخواه با پیشرفت فرهنگ عمومى جامعه در همین مسیر قرار خواهد گرفت و این قواعد و روش‌ها الهام بخش آنها خواهد بود؛ و بالاخره روزى خواهد رسید كه ملل محروم جهان نیز از نعمت یك دادرسى عادلانه و منطبق با شئون انسانى بهره‌مند شوند.
 
محمود آخوندى در روزگار جوانى به دلیل علاقه و استعدادى كه در درس ریاضى داشت ، همیشه مى‌خواست در این رشته ادامه تحصیل دهد اما به علت عظمتى كه آن زمان قاضى بودن داشت، اصرار خانواده‌اش باعث شد تا حقوق را براى ادامه تحصیل برگزیند.
 
خودش مى‌گوید: زمانى فارغ التحصیل شدم كه ۲۳ یا ۲۴ ساله بودم و براى قضاوت كردن باید حداقل ۲۵ ساله بودم و نمى‌توانستم قاضى شوم. به همین علت باید ادامه تحصیل مى‌دادم و چون كشور سوئیس از لحاظ قضاوت در رتبه بالایى بود و مثلاً سالى چندبار بیشتر دادگاه‌هایش تشكیل جلسه نمى‌داد و هر وقت جرمى اتفاق مى‌افتاد قاضى را دعوت مى‌كردند كه پرونده‌اى تشكیل شده براى رسیدگى تشریف بیاورید براى من جالب بود و به همین دلیل این كشور را براى ادامه تحصیل انتخاب كردم.
 
همسر محمود آخوندى از دانشجویان خودش در دوره كارشناسى ارشد شهید بهشتى است كه فوق لیسانس حقوق است و فوق لیسانس آمار را نیز از یکی از دانشگاه‌هاى آمریكا دارد. آخوندى دو فرزند دارد كه هر دو پسرند و اولى پزشك است و در آمریكا دوره دیده و دومى مهندس الكترونیك و در صدا و سیما مشغول به كار است.
 
با این همه اداره مذكور منحل شد و آخوندى دوباره به حوزه مورد علاقه خودش یعنى تدریس و پژوهش در دانشگاه بازگشت، پایه علمى آخوندى در عالم حقوق و قضا در ایران بسیار ارجمند و رفیع است. چه او با توجه به مدارك علمى و كار تحقیقى بسیار به عنوان اولین پرفسور حقوقى ایران مشهور است و در سوابق علمى‌اش، سابقه عضویت در هیأت علمى دانشگاه هاوایى آمریكا دیده مى‌شود.
 
گرچه او پس از شركت در كنكور دادگسترى و گذراندن دوره كارآموزى در اهر به عنوان اولین دادرس دادگاه شهرستان اهر و بعد رئیس این دادگاه مشغول به كار شد و شش ماه دادرس على‌البدل بود و سپس بازپرس دادسراى تبریز شد و مأموریت پیدا كرد كه در دانشگاه ملى (شهید بهشتى) حقوق جزا تدریس كند.
 
 به همین دلیل او مجبور شد از آذربایجان به كرج منتقل شود و در این شهر دادیار شود. او سپس به عنوان دادیار دادسراى تهران منصوب شد و پس از آن به اداره حقوقى دادگسترى انتقال پیدا كرد و مأمور خدمت در دانشگاه ملى و معاون آموزشى دانشكده حقوق آن دانشگاه شد.
 
او معتقد است كه ما نمى‌توانیم انسان‌ها را از حق محاكمه شدن محروم كنیم.
 
 آخوندى از معدود حقوقدانانى است كه تلاش بسیارى براى احقاق حقوق حقه مردم ایران از طریق فرهنگ و علم كرده‌ و بهتر است براى این همه سال زحمت و خون دل خوردن قدردان او و امثال او باشیم.طبقه بندی: درسها و دانستنی های حقوقی، اساتید حقوق، حقوق جزا و جرم شناسی، آیین دادرسی کیفری، قضاوت،
برچسب ها: دانشنامه حقوقی، زندگی نامه اساتید حقوق جزا، شرح حال پروفسور محمود آخوندی، دپارتمان حقوق جزا و جرم شناسی، آئین دادرسی کیفری دکتر آخوندی، سوابق علمی و حقوقی دکتر آخوندی، دائرة المعارف حقوقی،
[ چهارشنبه 28 فروردین 1392 ] [ 10:04 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic