حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
پـــایگــاهــ کـــتـــابــــ هـــای حــقــوقـــی  مـــدرســـه وکـــالـــتـــــ و تــــجــــارتـــــ


قاعده فقهی عدالتقاعده فقهی عدالت


با تقریظ آیت الله
موسوی خلخالی

برای اولین بار «قاعده فقهی عدالت» در قالب یک کتاب با تقریظ آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی‌خلخالی توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شد. در این پژوهش تلاش شده به نظریاتی که پیرامون عدالت به مثابه یک قاعده فقهی فراگیر عنوان شده پرداخته شود و زوایای این بحث مهم و پرکاربرد تا حد ممکن روشن گردد.
 
در پیچ و خم مناسبات اجتماعی در روزگار حاضر، برای برپایی حکومتی اسلامی و به دست گرفتن مدیریت جامعه و دولت توسط فقه پویا، نیاز به یک مدل فقهی برای این مهم بسیار احساس می‌شود. امروزه تلاش‌های گسترده‌ای برای پر کردن خلا موجود در فقه سنتی شکل گرفته است تا بتوان به فقهی کارآمد و پرتوان در عرصه حکومت‌داری رسید.
نظریه منطقة الفراغ، جایگاه بخشی به زمان و مکان اجتهاد، توسعه نهاد حکومتی و تدوین قواعد جدید فقهی از این دست تلاش‌ها هستند. قواعد جدید فقهی می‌توانند در سیاست، اقتصاد، و قضا کارگشا باشد؛ مانند قاعده حریت، قاعده اهم و مهم، قاعده سهولت، قاعده مسوات و غیره.
در سال‌های اخیر، عدالت به عنوان یک قاعده فقهی فراگیر، دسته مایه برخی پژوهشگران عرصه فقه شده است تا به فقه پویایی ببخشند و به اندیشه خود، فقه را از انزوا به سوی کارآمدی ببرند و بتوانند چالش‌های فراروی اجرای احکام را بر طرف نمایند.
نویسنده با نگاه جدید به عدالت و کاربرد آن در ابواب مختلف فقه بر این هدف است که از عدالت، قاعده‌ای فقهی بنا کند و استنباط احکام شرعی را بر اساس آن سامان دهد و این قاعده را در روش کنونی اصول فقه و فقاهت، وارد نماید؛ قاعده‌ای فراگیر و شمول گستر که تمامی ابواب فقه را در می‌نوردد و حتی به پندار برخی، می‌تواند احکام را نیز فسخ نماید!
بنابراین گزارش، در میان تراث فقیهان، از عدالت به عنوان یک قاعده فقهی کمتر به سخن به میان آمده و بیشتر در بحث تقسیم حقوق از آن به عنوان «قاعده عدل و انصاف» یاد کرده‌اند. نویسنده در این پژوهش تلاش کرده به نظریاتی که پیرامون عدالت به مثابه یک قاعده فقهی فراگیر عنوان شده پرداخته شود و زوایای این بحث مهم و پرکاربرد تا حد ممکن روشن کند.
نگارنده در این پژوهش به این نتیجه رسیده است که اگر چه تاثیر عدالت در استنباط فقهی به عنوان قید احکام و در قالب قاعده‌ای فقهی با چالش روبه‌رو است و به نظر می‌رسد عدالت از حکمت احکام فراتر نرود اما در واقع عدالت، معیاری برای حکم حکومتی است و تاثیری تام و مهم در تحقق احکام اسلام در عینیت بیرونی دارد.
حجت‌الاسلام علی الهی‌خراسانی کتاب ««قاعده فقهی عدالت» را در چهار بخش «کلیات»، «مفاد و ادله قاعده»، «رابطه قاعده با احکام اولیه و دیگر قواعد فقهی» و «تطبیقات فقهی قاعده»؛ به رشته تحریر درآورده است.
نویسنده در بخش اول به «تعریف و جایگاه قاعده فقهی»، «مسئله فقهی، نظریه فقهی و قاعده فقهی»، «قاعده فقهی عدل و انصاف؛ رهیافتی به قاعده فراگیر عدالت»، «پیشینه قاعده عدالت»، «تاثیر عدالت در استنباط فقهی» و… پرداخته و
در بخش دوم به «مفاد قاعده عدالت و عدل و انصاف»، «مفهوم لغوی»، «مفهوم دینی»، «مفهوم حقوقی»، «نظریه عدالت عرفی»، «نظریه عدالت شرعی»، «روایات، دسته بندی، اشکالات و جمع بندی» و… می‌پردازد.
وی دربخش سوم  به تبیین «رابطه قاعده فراگیر عدالت با احکام اولیه»، «تعارض قاعده عدل و انصاف با سایر قواعد فقهی و نیز در بخش پایانی کتاب به تطبیق فقهی قاعده با ابواب عبادات، معاملات، قضا و شهادات؛ همت گمارده است.
 یادآور می‌شود، کتاب «قاعده فقهی عدالت» با تقریظ آیت‌الله موسوی خلخالی به همت حجت‌الاسلام علی الهی‌خراسانی، توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، چاپ اول، در ۱۹۰ صفحه، به قیمت ۴۱۰۰۰ ریال، در سال جاری روانه بازار کتاب شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند کتاب «قاعده فقهی عدالت» را از فروشگاه‌های کتاب بنیاد پژوهشهای اسلامی یا نمایندگی‌های آن تهیه نمایند.طبقه بندی: دپـارتــمــان فــقـه و اصــول، پایگاه کتاب های حقوقی، ناشران حقوقی، حوزه علمیه و روحانیت ، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی،
برچسب ها: پایگاه کتاب های حقوقی مدرسه وکالت و تجارت، مرجع کتاب های حقوقی، مرکز دانلود کتاب های حقوقی، فقه و حقوق+کتاب+مقاله، مرکز دانلود کتاب های اسلامی، فهرست کتاب های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، جدیدترین کتاب ها،
[ سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 ] [ 07:59 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات