حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
قانون حمایت خانوادهدانـــســـتــنــی هـــای حــــقــــوقــــی


کدام دادگاه‌ها صلاحیت رسیدگی به دعواهای مطروحه
در قانون جدید حمایت از خانواده را دارند؟

حسین طالع
وکیل دادگستری
منبع: باشگاه خبرنگاران


دعوای ناشی از نامزدی و خسارت ناشی از برهم زدن آن،‌ سرپرستی کودکان بی‌سرپرست،‌ اهدای جنین و تغییر جنسیت در قانون جدید حمایت از خانواده انگاشته شده و بررسی به آن در صلاحیت دادگاه خانواده است. خانواده مهم‌ترین نهاد هر جامعه‌ای بوده و دوام و استحکام روابط خانوادگی باعث رشد و سلامت آن خواهد بود و از همین رو در هر کشوری قانونگذار توجه خاصی در تنظیم مقررات مربوط به خانواده دارد و اساسا مبنای قوانین مربوط به خانواده، حمایت از این نهاد مهم و مصلحت خانواده است.

"حسین طالع" وکیل دادگستری طی یادداشتی به طور اختصار در رابطه با صلاحیت محاکم خانواده و با تصریح به مواد قانونی مرتبط با آن اشاره کرد.

 ماده 1: وفق ماده 1 قانون جدید حمایت خانواده که مقرر میدارد : " به منظور رسیدگی به امور و دعاوی خانوادگی ،قوه قضاییه موظف است ظرف سه سال از تصویب این قانون در کلیه حوزه‌های قضایی شهرستان به تعدادکافی شعب دادگاه خانواده تشکیل دهد. تشکیل این دادگاه در حوزه‌های قضایی بخش به تناسب امکانات به تشخیص رئیس قوه قضاییه موکول است" و همچنین با توجه به تبصره‌های ذیل این ماده که در خصوص صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی در صورت عدم تشکیل دادگاه خانواده و ... پرداخته است، صلاحیت دادگاه خانواده نسبت به دادگاه عمومی حقوقی ذاتی نیست و لذا در صورتی که دعوایی که در صلاحیت دادگاه خانواده باشد و در دادگاه عمومی حقوقی مطرح گردد دادگاه حقوقی نمی‌تواند قرارعدم صلاحیت صادر کند و می‌باید با صدور قرار امتناع از رسیدگی،  پرونده را به دادگاه خانواده ارسال نماید.

ماده 4:  این ماده از قانون جدید حمایت خانواده مواردی را به صلاحیت دادگاه خانواده اضافه نموده که به شرح ذیل است:

1- امور راجع به غایب مفقودالاثر : مبنای اینکه دعاوی راجع به غایب مفقودالاثر چرا باید در صلاحیت دادگاه خانواده قرار گیرد مشخص نیست زیرا بسیاری از امور مربوط به آن موضوعا خارج از مسائل خانوادگی است وشایسته بود مقنن به این امر توجه می‌نمود که در دادگاه‌های خانواده به حدی تراکم پرونده بالا است که درگیر کردن دادگاه خانواده با چنین اموری موجب رکود بیشتر و شلوغی محاکم خانواده خواهد شد.

2- نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن

3- سرپرستی کودکان بی سرپرست

4- اهدای جنین

5- تغییر جنسیت

ماده 12: ماده 12 مقرر داشته" در دعاوی و امور خانوادگی مربوط به زوجین، زوجه می‌تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوا کند مگر در صورتی که خواسته، مطالبه مهریه غیر منقول باشد".

در بدو امر این ماده با یکی از اصول مسلم دادرسی مغایرت دارد چراکه طبق اصول، دعوای حقوقی می‌بایست در دادگاه محل اقامت خوانده اقامه گردد مگر در موارد استثنایی مانند دعاوی راجع به اموال غیر منقول، که این اصل مهم مبتنی بر اصل برائت می‌باشد که بنا بر آن خوانده هیچ دینی بر ذمه ندارد مگر خلاف آن اثبات گردد و لذا دعوا باید در محل اقامت خوانده طرح گردد و نه دادگاه محل اقامت خواهان که بدین ترتیب از تحمیل هر نوع زحمتی به خوانده جهت عزیمت به دادگاهی جز دادگاه محل اقامت خود جلوگیری به عمل آید. ولیکن ماده 12 قانون جدید محل اقامت زوجه را نیز صالح به رسیدگی دانسته است!

شاید علت چنین امر خلاف اصل این باشد که در مواردی زوج منزل را ترک نموده و در شهری دیگر سکنی گزیده و یا ایشان به عمد نشانی محل سکونت خود را جهت ایجاد زحمت زوجه به نشانی شهر دیگری به دادگاه اعلام نماید و الزام زوجه به طرح دعوا در محلی جز منزل مشترک موجب مشقت مشارالیها باشد.
طبقه بندی: حقوق مدنی، حقوق خانواده، آیین دادرسی مدنی، حقوق مرد، حقوق زن، عشق و حقوق، درسها و دانستنی های حقوقی،
برچسب ها: دانستنی های حقوقی، مرجع مقالات حقوقی، دانشنامه حقوقی+دانلود، راهنمای پایان نامه نویسی، راهنمای مقاله نویسی، دادگاه صالح در دعاوی خانوادگی، عشق و نامزدی و طلاق،
[ پنجشنبه 9 خرداد 1392 ] [ 06:49 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic