حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون

لینک مطلب در روزنامه - کلیک کنید

لینک مطلب در مدرسه وکالت و تجارت:
در هر قرارداد تجاری امکان آن وجود دارد که یکی از طرفین به آنچه تعهد کرده است، عمل نکند و زمینه اختلاف را فراهم سازد. از آنجا که سرعت عمل در مبادلات بازرگانی بسیار اهمیت دارد، اقامه دعوا در دادگاه به علت فرآیند طولانی دادرسی، برای تاجر زیان‌دیده مقرون به صرفه نخواهد بود. از این رو، لازم است تا راه دیگری را برای حل اختلاف پیش گیرد؛ شیوه‌ای که بتواند هم جبران خسارت کند و هم اینکه سرعت اجرای تعهد قراردادی را کاهش ندهد.
داوری تجاری به عنوان مناسب‌ترین راهکار حل اختلافات بازرگانی، فرآیندی است که از طریق آن اختلاف ناشی از قرارداد، به جای ارجاع به دادگاه به یک یا چند نفر محول می‌شود. این شیوه می‌تواند از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده جلوگیری کند و همچنین بازرگان متخلف را به اجرای تعهداتش ملزم کند؛ چراکه رای داور همانند رای قاضی لازم‌الاجرا است. ارجاع اختلاف به داوری به سه شکل امکان دارد: 1- طرفین در متن قرارداد مربوطه، شرط داوری را درج کنند 2- طرفین در یک قرارداد جدا از قرارداد اصلی، بر ارجاع اختلاف به داوری توافق کنند 3- اگر قبل از بروز اختلاف، طرفین بر شرط داوری یا قرارداد داوری توافق نکرده باشند، می‌توانند پس از بروز اختلاف، موافقتنامه داوری را منعقد سازند. 
داوری نسبت به ارجاع اختلاف به دادگاه دارای مزایایی است که برخی از آنها عبارت است از: 1- طرفین اختلاف می‌توانند داور یا اعضای هیات داوری را خودشان انتخاب کنند 2- رای داور همانند رای قاضی لازم الاجرا است 3- معمولا هزینه دادرسی در داوری تجاری کمتر از هزینه دادرسی در دادگاه است 4- در بیشتر مواقع، اشخاص داور در موضوع اختلاف تخصص دارند 5- طرفین اختلاف می‌توانند محل داوری، سازمان داوری، ویژگی‌های داوران، نحوه ابلاغ رای داوری، قانون حاکم بر داوری و سایر اموری را که در دادگاه قابل تعیین نیست، معین کنند 6- اصل بر غیرعلنی بودن جلسات رسیدگی داوری است و همین مساله باعث می‌شود جزئیات قراردادهای تجاری فاش نشود 7- امکان اعتراض به رای داور، حتی برای شخصی که رای به نفع او صادر شده است، وجود دارد. در مورد جایگاه داوری تجاری در ایران باید اذعان کرد که متاسفانه هنوز در میان بازرگانان ایرانی، به ویژه در مبادلات تجاری داخلی، درج شرط داوری در قرارداد مرسوم نیست. هم‌اکنون سازمان‌های داوری تجاری داخلی نیز در مقایسه با نهادهای مشابه خارجی، فعال نیستند. در حال حاضر، فعال‌ترین سازمان داوری تجاری بین المللی، اتاق بازرگانی سوئیس است که بیشتر قراردادهای بین المللی، شامل شرط داوری این سازمان است. سازمان‌های داخلی نیز مانند اتاق بازرگانی ایران، همچنین سازمان‌های منطقه‌ای مانند مرکز منطقه‌ای داوری تهران می‌توانند امر داوری تجاری را بر عهده گیرند. برخی دیگر از نهادها مانند انجمن‌های دوستی بین کشورها، می‌توانند مرجع داوری قرار گیرند، اما باید از وزارت امور خارجه کشور متبوع داورخواه، اجازه رسمی داشته باشند.
داوری تجاری می‌تواند بهترین راهکار صلح‌آمیز پایان یک اختلاف باشد؛ زیرا شخص داور باید بر اساس اصول حقوقی، قواعد بین‌المللی و با برخورداری از فنون بازرگانی، به داوری بپردازد. امید است با گسترش فرهنگ داوری در نظام حقوق بازرگانی ایران و تاسیس مراکز داوری از سوی بخش خصوصی، اختلافات تجاری به بهترین شکل حل و فصل شود. 
 
 طبقه بندی: حقوق تجارت، حقوق تجارت بین الملل، آیین دادرسی مدنی، پایگاه مقالات حقوقی، خدمات اقتصادی،بازرگانی و تجاری،
برچسب ها: روح الله خلجی، آموزش تجارت بین الملل، آموزش داوری تجاری، داوری تجاری چیست؟، تعریف و اقسام داوری تجاری، آموزش داوری، شیوه های جایگزین حل و فصل اختلافات،
[ شنبه 20 مهر 1392 ] [ 03:15 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic