حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
بورس


ریزه‌كاری‌های قانونی

انحلال شركت‌های سهامی

به گزارش وکالت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران ، همانطور كه اصول قانونی ایجاد و تاسیس شرکت‌های تجاری در حقوق تجارت پیش‌بینی شده، در رابطه با انحلال آن‌ها نیز قانون‌گذار به ذكر مواردی پرداخته که با توجه به نوع شرکت‌ها موارد آن‌ها متفاوت است، از آن‌جایی كه انحلال شرکت‌ها واجد آثار حقوقی و قانونی است در این گزارش به این مهم پرداخته شده است.

*شركت‌های  سهامی 

شرکت سهامی مطابق ماده 1 لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است. 

اصطلاح انحلال شرکت، به زمانی اشاره دارد که شرکت تصمیم می‌‌‌گیرد که فعالیت خود را به انجام عملیات تصفیه، یعنی اجرای تعهدات ناتمام و پرداخت بدهی‌‌‌ها و در نهایت تقسیم اموال باقی مانده شرکت بین شرکا، محدود كند.
 
*علل انحلال شرکت سهامی
 
در بخش نهم لایحه اصلاحی قانون تجارت موارد انحلال و تصفیه شرکت سهامی ضمن مواد 199 و 201 ذکر شده، كه با توجه به این قانون انحلال شركت‌ها در موارد قهری بودن، طبق حكم دادگاه و توسط مجمع عمومی شركت ممكن است. 

انحلال قهری به این معنی است كه هرگاه شرکت سهامی ورشکسته و حکم ورشکستگی‌اش صادر شود، منحل خواهد شد و این در حالی است كه برای انحلال  این دست شرکت‌ها، حکم دادگاه ضرورت ندارد و همین که حکم ورشکستگی شرکت صادر شود، منحل شده و باید طبق مقررات راجع به ورشکستگی، تصفیه شود.(ماده 200 لایحه قانون تجارت)
 
انحلال به تصمیم مجمع عمومی كه برابر بند 4 لایحه مصوب قانون تجارت هر زمان که مجمع عمومی اراده کند می‌‌‌تواند به تشخیص خود و به هر علت قبل از موعد، شرکت را منحل کند. این تصمیم مجمع عمومی نیاز به توجیه ندارد، البته این تصمیم زمانی اعتبار دارد که در جلسه رسمی و با اکثریت دو سوم آرا حاضر در جلسه اتخاذ شود. (ماده85 لایحه قانون تجارت 1347)  
 
شایان ذكر است: مجمع عمومی فوق‌العاده یکی از ارکان شرکت سهامی است و صلاحیتش در مورد تغییر مواد اساسنامه، تغییر در سرمایه شرکت و انحلال شرکت قبل از موعد است.
 
*انحلال شركت‌های سهامی طبق حکم دادگاه  
 
طبق حكم دادگاه و بند یك ماده 199 لایحه قانون تجارت، هنگامی كه  شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد، باید منحل شود.

انحلال شرکت سهامی در این مورد باید به وسیله مجمع عمومی فوق‌العاده اعلام شود هرگاه مجمع عمومی این کار را انجام ندهد هر ذی‌نفع می‌‌‌تواند انحلال را از دادگاه بخواهد.  
 
طبق بند دوم ماده 199 لایحه قانون تجارت در صورتی که شرکت سهامی برای مدت معین تشکیل شده و این مدت تمام شود، منحل می‌‌‌شود مگر مجمع عمومی فوق العاده، مدت شرکت را قبل از اتمام تمدید کرده باشد.

البته باید گفت که انحلال شرکت به سبب انقضای مدت به ندرت پیش می‌‌‌آید به این دلیل که در اساسنامه‌‌‌ها مدت شرکت به صورت نامحدود قید می‌‌‌شود و این قید نیز در حقوق ما بدون اشکال است.

هرگاه انحلال به دلایل موجه لازم باشد شرکت منحل خواهد شد، دلایل موجه انحلال شرکت در لایحه صریحاً مشخص شده است مثلا در صورت وجود شرایط ماده 141 لایحه و مطابق ماده 201 لایحه در سه مورد شخص ذی‌نفع می‌‌‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد.

*شرایط انحلال شركت از سوی شخص ذی‌نفع

در صورتی که تا یک سال پس از ثبت شرکت هیچ اقدامی برای انجام موضوع شرکت صورت نگرفته باشد و یا به مدت بیش از یک سال فعالیت‌های شرکت متوقف باشد، انحلال می‌تواند صورت گیرد، همچنین در صورتی که مجمع عمومی سالانه برای رسیدگی به حساب‌های هر سال مالی تا 10 ماه از تاریخی که اساسنامه معین کرده تشکیل نشده باشد منحل شدن شركت امری گریزناپذیر است.

در زمانی كه  سمت تمام یا برخی اعضای هیات مدیره و همچنین سمت مدیر عامل شرکت برای مدتی بیش از شش ماه بدون متصدی مانده باشد، شخص ذی‌نفع مجاز به اقدام انحلال است.

**نتیجه انحلال شركت‌های سهامی تصفیه و تقسیم اموال آنها است

در همین زمینه "مسعود البرزی" حقوقدان بین‌الملل در ارتباط با شخصیت حقوقی شرکت‌ها  بعد از منحل شدن، اظهار داشت: شخصیت حقوقی شرکت‌ها تنها برای انجام اموری که برای تصفیه لازم است باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: قانون تجارت به مواردی كه شركت‌ها منحل می‌شوند پرداخته اما باید توجه داشت كه این مهم در زمینه اجرایی شدن سازوكارهای خاص خودش را دارد.

البرزی افزود: در برخی موارد ورشكستگی شركت‌ها یكی از مواردی است كه منجر به انحلال آن‌ها می‌شود اما روند رسیدگی به این دست انحلال‌ها بر اساس حكم و نظر دادگاه واحد و یكسان نیست.

این حقوقدان در پایان گفت: نتیجه انحلال شرکت سهامی تصفیه و تقسیم اموال آن است، البته طبق ماده 274 لایحه زمانی که شرکت به حکم دادگاه باطل شود نیز تصفیه و تقسیم اموال شرکت صورت می‌‌‌گیرد.طبقه بندی: قانون، حقوق تجارت، حقوق شرکتهای تجاری، بازار فرابورس و بورس کالا و اوراق، وکالت نیوز، گزارش،حوادث و اخبار حقوقی،
برچسب ها: وکالت نیوز، انحلال شركت‌های سهامی، قانون شرکت های سهامی، شرکت های تجاری، لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت های بازرگانی، تصفیه شرکت های تجاری،
[ چهارشنبه 10 مهر 1392 ] [ 07:18 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic