حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون


شهریور ماه بود که کتاب " حقوق نفت و گاز " پروفسور عبدالحسین شیروی را خریداری کردم. از اینکه با چاپ این اثر ارزشمند، علم حقوق نفت و گاز در ایران در قالب یک مجموعه کامل پا به عرصه حضور گذاشت بسیار خرسند شدم. روزهای اول مهر وقتی کار مطالعه کتاب را تمام نمودم احساس کردم که باید در سطح خبری و گسترده این اثر معرفی شود. به همین دلیل سؤالاتی را با سبک خبری نگاشتم و استاد نیز قبول زحمت فرمودند و به آنها پاسخ دادند. سرانجام متن مصاحبه در سایت خبرگزاری رسمی قوه قضائیه ، میزان ، منتشر شد. پس از آن به دعوت استاد شیروی ، سعادت دیدار ایشان را به دست آوردم. ملاقات طولانی و بسیار صمیمانه بود. از آنجا که مدت ها بود اشتیاق دیدار استاد را داشتم این رباعی عراقی را به یاد آوردم:

دل دیدن رویت به دعا می خواهد
وصلت به تضرع از خدا می خواهد

هستند شکرلبان درین ملک بسی
لیکن دل دیوانه تو را می خواهد

پروفسور عبدالحسین شیروی از آن جهت پدر علم حقوق نفت و گاز نامیده می شود که اولین دانشمندی است که تجربیات و علم خود را در زمینه مسائل حقوقی نفت و گاز به شکل مدون و بصورت یک کتاب جامع ، ارائه داده است.  از دیگر سو ، در مسائل اجرائی و حقوقی ، هیچ حقوقدانی سابقه استاد شیروی را در وزارت نفت ندارد.
از طرفی ، شاخه حقوق نفت و گاز زیر مجموعه حقوق تجارت بین الملل است. در ایران تنها کسی که عضو هیئت علمی است و در عین حال دارای مدرک دکتری حقوق تجارت بین الملل و رتبه استاد تمامی است ، فقط استاد شیروی می باشد. بنابراین لقب " بنیانگذار علم حقوق نفت و گاز " نه تنها شایسته ایشان است بلکه ضرورت هم دارد.
بگذارید مثالی برای شما بزنم. اگر دو نفر مهندس ، نقشه یک ساختمان را در ذهن داشته  و از طرفی مصالح ساختمانی را نیز در اختیار داشته باشند اما فقط یکی از آن دو مبادرت به ساخت بنا نماید و نقشه را بر روی کاغذ ترسیم کند و مصالح را آماده نماید، به نظر شما کدام یک بنیانگذار آن ساختمان است؟ هر دو مهندس یا آن کسی که نقشه را از ذهن خود به عرصه کاغذ و قلم آورده و مصالح را خرج زمین نموده است؟
منظور من این است که حتی اگر فرض کنیم در وزارت نفت حقوقدانان دیگری هم وجود دارند که از سطح معلومات دکتر شیروی برخوردار باشند ، آیا می توان بدون اثر علمی به آنها نام بنیانگذار علم حقوق نفت و گاز را نسبت داد؟
بعضی از اساتید حقوق نفت و گاز آنقدر سخاوت دارند که راضی نیستند حتی جزوه درسی شان بیرون از کلاس منتشر شود! ولی جامعه حقوقی ایران شاهد آن بود که استاد شیروی سخاوتمندانه آنچه را که طی پانزده سال تلاش بی وقفه در وزارت نفت ، بدست آورده بود با علم آکادمیک خود درآمیخت و بصورت یک کتاب جامع که حتی در منابع انگلیسی و لاتین همانند ندارد ، به جامعه حقوقی ایران ارائه داد.
من این حرف ها را از روی دل سوخته ام می گویم. پائیز سال گذشته به یکی از دانشجویان استاد ... گفتم که جزوه حقوق نفت و گاز استادت دکتر ... را به من بده تا از روی آن کپی بگیرم. می دانید چه پاسخی به من داد ؟ به من گفت : «اگر استادم بفهمد که جزوه اش بیرون از کلاس منتشر شده من را از این درس مردود می کند». من به آن جزوه خیلی احتیاج داشتم چون در حال نگارش مقاله درآمدی بر حقوق کیفری نفت و گاز ایران بودم. اگر از آن جزوه استفاده می کردم قطعا آن را هم در پایان مقاله و هم در پی نوشت مقاله ، به عنوان منبع به همراه نام استاد و نام دانشگاه ، ذکر می کردم.
اگر من از چاپ کتاب حقوق نفت و گاز خوشحال شدم بخاطر این بود که واقعا به دنبال یک منبع کامل و جامع در این زمینه می گشتم ولی پیدا نکردم تا جائی که به جزوه یک استاد قانع شدم اما همان جزوه را نیز نتوانستم از شاگردش تحویل بگیرم. اینجاست که سوختم چرا بعضی ها از انتشار علم خویش خودداری می کنند.
این مسائل را بازگو می کنم تا مخاطبین سایت مدرسه وکالت و تجارت ، بدانند که نویسنده آن بدون دلیل به کسی لقب و عنوان نمی دهد هرچند استاد شیروی نیازی به این عناوین و لقب ها ندارند.
بخش اعظمی از مسائل حقوق نفت و گاز مربوط به سرمایه گذاری خارجی است. به جرأت می توانم بگویم تنها کسی که در این زمینه تخصص دارد استاد شیروی است. حالا نمی دانم چرا بعضی از دوستان در وزارت نفت ، ایشان را با سایر اساتید مقایسه می کنند. این حرف ها را بدون تعصب میزنم.
 به دوستان حقوقی خودم در وزارت نفت توصیه می کنم چاپ دوم کتاب حقوق نفت و گاز را بخوانند. چاپ اول آن در عرض دو ماه تمام شد. گفتنی است که پیمانکاران خارجی هم از این کتاب استقبال کرده اند. امیدوارم متن انگلیسی آن روزی منتشر شود و دادگاهها و دانشگاههای تگزاس امریکا و دانشگاه دندی انگلستان که مهد حقوق نفت و گاز هستند با تولید علم از سوی این استاد بزرگ ایرانی رو به رو شوند.


قدر زر زرگر شناسد ، قدر گوهر گوهری

طبقه بندی: اساتید حقوق، حقوق نفت و گاز،
برچسب ها: دیدار با اساتید حقوق، حقوق نفت و گاز، دکتر عبدالحسین شیروی، روح الله خلجی، حقوق، خبر حقوقی، کتاب حقوق نفت و گاز،
[ شنبه 1 شهریور 1393 ] [ 02:27 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic