حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
کنوانسیونیادداشت های حقوقی


آشنایی با کنوانسیون بیع بین المللی کالا

United Nation Convention on Contracts
for the International Sale of Goods

CISG


دکتر میثم موسی پور
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم

به نقل از : وبلاگ اندیشه های حقوقی


باتوجه به اینکه کنوانسیون بیع بین المللی کالا (CISG) یکی از منابع اصلی درس حقوق تجارت بین الملل می باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد  و دکترای گرایش های حقوق خصوصی ، حقوق بین الملل وحقوق تجارت بین الملل، تدریس و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد ، بر آن شدم بعد از نوشتاری کوتاه در راستای آشنایی کلی با پیشینه و مفاد کنوانسیون ، متن و همچنین ترجمه کامل این کنوانسیون را در اختیار علاقمندان قرار دهم....

آشنایی با کنوانسیون بیع بین المللی کالا (CISG) 

الف- پیشینه کنوانسیون

وجود «قراردادهای بیع بین‌المللی» میان تجّار کشورهای مختلف و با نظام‌های حقوقی ملی متفاوت ، به طور حتم اولین مسئله‌ای را که پیش روی ایشان مطرح می‌کند این است که چه مقرراتی بر این روابط حاکم است و در مقام حل اختلاف باید به نظام حقوقی کدام کشور مراجعه نمود. وجود چنین مسائلی باعث گردید که کمیسیون حقوق تجارت بین الملل سازمان ملل متحدU.N Commission on International Trade Law (آنسیترال) تلاش های زیادی در راستای ایجاد مقرراتی متحد‌الشکل برای حکومت بر روابط تجاری در زمینه بیع بین‌المللی کالا انجام دهد. آنسیترال در اولین اجلاسیه خود در سال 1968 به اتفاق آراء بررسی بیع بین المللی را از نخستین کارهای خود قرار داد. دو طرح کنوانسیون  تهیه شد که یکی مربوط به آثار بیع(حقوق و تعهدات بایع و مشتری) و دومی راجع به تشکیل و انعقاد قرارداد بیع بود.آنیسترال هر دو طرح را تصویب و آنها را در یک طرح ادغام کرد. این طرح در همان سال به سازمان ملل متحد تقدیم گردید و مجمع با تشکیل یک کنفرانس بین المللی  جهت تصمیم گیری درباره آن موافقت کرد. کنفرانس مزبور از 10مارس تا 11 آوریل 1980 با شرکت نمایندگان 62 کشور و 8 سازمان بین المللی، در وین تشکیل و پس ار بحث و بررسی طرح آنسیترال با اصلا حاتی مشتمل بر 101 ماده، تحت عنوان «کنوانسیون سازمان ملل متحد راجع به قراردادهای بیع بین‌المللی کالا» (United Nations Convention on Contracts for the International Sale of goods)  به تصویب رسید و به شش زبان رسمی سازمان ملل متحد(انگلیسی، عربی، چینی، اسپانیایی، فرانسه و روسی) چاپ و منتشر شد، متعاقب تصویب این مقرره کشورهای بسیاری عضویت خود را اعلام و سعی در هماهنگ ساختن نظام حقوقی ملی خود با آن نمودند.

کنوانسیون در اول ژانویه 1988 لازم الاجراء شد. لازم الاجراء شدن کنوانسیون موصوف واقعه ای بسیار مهم در حقوق تجارت بین الملل محسوب می شود. بی شک، بیع بین المللی نظیر حقوق حمل و نقل، به دلیل کاربردها و نیازهای عملی آشکار، همواره موضوعی بسیار جالب برای متخصصان حقوق تجارت بین الملل بوده است.

موفقیت كنوانسیون وین از زمان ایجاد آن در كنفرانس سیاسى در شهر وین در سال 1980 م. امید طرفداران حقوق یكنواخت در سراسر دنیا را مبنى بر امكان یكنواخت سازى بیشتر موضوعات حقوق خصوصى در سطح بین المللى زنده كرده است.

ب-ساختار کنوانسیون

کنوانسیون با یک مقدمه مشتمل بر 3 بند آعاز می شود که در آن اصول و اهداف کنوانسیون ، که عبارتند از برقراری یک نظم نوین اقتصادی بین المللی، برابری و نفع متقابل که عامل مهمی در ارتقاء روابط دوستانه بین کشورهاست،رفع موانع حقوقی تجارت بین الملل و فراهم آوردن موجبات توسعه آن ،ذکر شده است. بعد از مقدمه کنوانسیون مواد آن در چهار فصل کلی تنظیم شده که عبارتند از:

فصل اول: قلمرو اجرا و مقررات کلی(Sphere of application and general provisions) این فصل مواد 1 تا 13 کنوانسیون را شامل می شود که در آن قلمرو اجرای کنوانسیون در مکان و کشورهای مشمول آن، قراردادهای استثناء شده از شمول کنوانسیون و قراردادهایی که مشمول کنوانسیون هستند را تبین می کند.

فصل دوم: انعقاد قرارداد (Formation of the contract) این فصل مشتمل بر 10ماده(مواد 14 تا 24) است که مقررات حاکم بر انعقاد قرارداد بین المللی یعنی ایجاب و قبول و مسائل مربوط به آن را بیان می کند.

فصل سوم: فروش کالا (Sale of goods ) این فصل که عنوان آن چندان گویا نیست، و بهتر بود به جای عنوان فروش کالا  عنوان آثار بیع(Effects of Sale  ) برای آن در نظر گرفته می شد، مشتمل بر 64 ماده (مواد 25 تا 88)، قسمت عمده کنوانسیون را تشکیل می دهد و طی آن، مقررات راجع به  آثار بیع و حقوق و تعهدات فروشنده و خریدار را بیان می نماید.

فصل چهارم: مقررات نهایی(FINAL PROVISIONS) این فصل مواد 89 تا 101 کنوانسیون را در بر می گیرد که طی آن "حق شرط های" پیش بینی شده در کنوانسیون، همچنین قلمرو اجرای کنوانسیون در زمان یعنی مباحث مربوط به زمان ورود کنوانسیون به مرحله اجرا، پذیرش و الحاق به کنوانسیون بعد از لازم الاجرا شدن آن، بیان می شود.

مهمترین بخشهای کنوانسیون به خصوص از نظر مطالعات تطبیقی بخشهای دوم و سوم آن است ، که به بیان مقررات راجع به انعقاد قرارداد، مسائل مربوط به ایجاب و قبول بیع ، حقوق و تعهدات بایع و مشتری می پردازد. و از نظر بررسی تطبیقی با حقوق کشورهای مختلف از جمله ایران و به خصوص مباحث فقهی بیع  که قوانین جمهوی اسلامی ایران در این زمینه کاملا بر آن مبتنی است ، بسیار جالب و حائز اهمیت است. این مسئله باعث شده مقالات متعددی به بررسی تطبیقی مواد مختلف  این کنوانسیون با فقه و حقوق ایران بپردازند و هنوز هم موضوعات و مباحث متعددی جهت بحث و بررسی بیشتر باقی مانده است.
طبقه بندی: یادداشتهای حقوقی، کنوانسیون،معاهده،موافقتنامه، حقوق تجارت بین الملل، حقوق قرارداهای تجاری،
برچسب ها: آشنایی با کنوانسیون بیع بین المللی، مقالات دکتر میثم موسی پور، United Nation Convention on Contracts for the International Sale of Goods CISG، تجارت و بازرگانی بین المللی، کنوانسیون های حقوق تجارت بین الملل، قراردادهای بیع بین‌المللی، ترمینولوژی کنوانسیون های بین المللی،
[ شنبه 22 مهر 1391 ] [ 10:21 ق.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic