حقوق| مدرسه وکالت و تجارت |School of Law & Business
نفت , اقتصاد , تجارت بین الملل , شرکت های تجاری , بازرگانی بین المللی , مشاوره بازرگانی,مطالعات تخصصی حقوق تجارت,مقالات  
ترجمه متون انگلیسی

 ترجمه متون حقوقی انگلیسی

لوگوی ما

 مدرسه وکالت و تجارت

لطفا کد لوگوی وب را در وب خود قرار دهید. با تشکر
معرفی کتاب

کتاب مسئولیت مدنی شرکت های نفتی دولتی

کتاب اصول فقه مهارتی

کتاب جامع راهنمای اصول فقه

قانون
وکیل مدافعدرسهایی از آئین دادرسی

وکالت در دادگاهها


مریم بهنیا

به نقل از : وبلاگ نحوه طرح دعاوی در محاکم قضائیدر کلیه امور جزایی، طرفین دعوا می توانند وکیل یا وکلای مدافع خود را انتخاب و به دادگاه معرفی نمایند. وقت دادرسی به متهم، شاکی، مدعی خصوصی و وکلای مدافع آنان ابلاغ خواهد شد . در صورت تعدد وکیل، حضور هر یک از وکلای طرفین برای تشکیل دادگاه و رسیدگی به پرونده کافی است . لازم به ذکر است که متهم می تواند از دادگاه تقاضا نماید که وکیلی برای او تعیین نماید، چنانچه دادگاه تشخیص دهد متهم توانایی انتخاب وکیل را ندارد، از بین وکلای حوزه قضایی و در صورت عدم امکان از نزدیکترین حوزه مجاور وکیلی برای متهم تعیین خواهد نمود .در صورتی که وکیل درخواست حق الوکاله نماید، دادگاه حق الوکاله را متناسب با کار او تعیین خواهد کرد و در هر حال حق الوکاله  تعیینی نباید از تعرفه قانونی تجاوز کند.
حق الوکاله یاد شده از ردیف مربوط به بودجه دادگشتری پرداخت خواهد شد .

تبصره -در جرایمی که مجازات آن به حسب قانون قصـاص نفس، اعدام، رجم و حبـس ابد باشد چنانچه متهم شخصاً وکیل معرفی ننـماید تعیـین وکیل تسخیری برای او الـزامی است مگر در خصوص جرایم منافی عفت که متهم از حضور و یا معرفی وکیل امتناع ورزد .

بنابراین با سه واژه و اصـطلاح وکـیل مـدافع وکیل تسخیری و وکیل معاضـدتی مواجه شده اید که به شرح ذیل وظایف و نحوه چگونگی عملکرد هر یک از آنان بیان خواهد شد .

چنانچه شخص متهم در هر مرحله از تحقیقات و دادرسی پرونده، مبـادرت به انتخاب و تعیین وکیل نموده باشد، وکیل مربوط حسب اختیاراتی که در وکالتنامه قید می گردد از ایشان در محاکم به دفاع خواهد پرداخت . به این نوع از وکلا، وکلای مدافع گفته می شود که تا کنون حتماً عملکرد آنها را دیده و یا شنیده اید .

چنانچه شخص متهتم مرتکب جرایمی شده باشد که مجازات قانونی آن به شرح فوق باشد و خود شخصاً وکیل انتخـاب و معرفـی ننموده باشد، تععین وکیل تسخیری از سوی دادگاه برای او الزامی است . البته قابل ذکر است که با توجـه به اهمیت جرم ارتکابی و بالتبع نحوه دفاع در مقابل آن نیز که مهم تلقی می شود انتخاب و معرفی وکیل تسـخیری برای او لازم است و نحوه انتخاب وکیل تسخیری نیز فوقا بیان گردید .

چنانچه فردی توانایی مالی برای انتخاب و معرفی وکیل در محاکم را نداشته باشد با درخواستی به رئیس حوزه قضایی مراتب عدم تمکن مالی خود را مرقوم نموده و این امر باید به تایید معتمدین و مطلعین محلی برسد . سپس رئیس حوزه قضایی مراتب را به سرپرست وکلای شهرستان اعلام نموده و سرپرست وکلای مربوطه (که از وکلای کانون وکلای استان و یا مشاوران قوه قضاییه می باشند) یکی از وکلای مورد نظر خود را  برای انجام امور وکالت این فرد، به ایشان مرقوم می نماید . و کیل انتخاب شده موظف به پیگیری و رسیدگی پرونده مورد نظر است.

این وکلا، وکلای معاضدتی نامیده می شوند و چنانکه از نام آنها پیداست برای کمک رساندن به افراد در محاکم به یاریشان می شتابند و حق الوکاله ای نیز دریافت نمی نمایند .

تقاضای تغییر وکیل تسخیری از طرف متهم جز در موارد ذیل پذیرفته نیست :

- وجود قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم از هر طبقه بین وکیل تسخیری با یکی ازطرفین دعوا وجود داشته باشد .

- وکیل تسخیری قیم یا مخدوم یکی از طرفین باشد یا یکی از طرفین مباشر یا متکفل امور قاضی یا همسر او باشد .

- وکیل تسخیری یا همسر یا فرزند او وارث یکی از اصحاب باشد .

- وکیل تسخیری سابقاً در موضوع دعوای اقامه شده به عنوان دادرس یا داور یا کارشناس و یا گواه، اظهارنظر کرده باشد .

- بین وکیل تسخیری  و یکی از طرفین یا همسر و یا فرزند او دعوای حقوقی یا جزایی مطرح باشد و یا در سابق مطـرح بـوده و از تـاریخ صـدور حکـم قطعی دو سـال نگذشـته باشد .

- وکیل تسخیری یا همسر یا فرزندان او، دارای نفع شخصی در موضوع مطروحه داشته باشند.
طبقه بندی: وکالت، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری، فرهنگ واژگان حقوقی، درسها و دانستنی های حقوقی،
برچسب ها: درسهایی از فنون وکالت، درسهایی از آئین دادرسی، وکیل تسخیری، وکیل معاضدتی، لغتنامه حقوقی، نحوه طرح دعاوی در محاکم قضائی، پربیننده ترین وبلاگ حقوقی ایران وبلاگ مدرسه وکالت و تجارت،
[ شنبه 27 آبان 1391 ] [ 02:49 ب.ظ ] [ مدرسه وکالت و تجارت ]
.: Web Themes By Ali Aminzadeh :.

درباره تارنما


www.rkz.ir
-----------------------------

سحرم دولت بیدار به بالین آمد
گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد
قدحی درکش و سرخوش به تماشا بخرام
تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد

----------

آزادی بیان و ارائه فکر و عقیده از حقوق طبیعی هر انسان است.
این تارنما را ایجاد نمودم
تا آنچه از حقوق و تجارت در ذهن دارم
از عرصه اندیشه به میدان قلم بیاورم.
لذت تجارت به حدی است که فلسفه و سیاست روح مرا تعالی نمی دهد.
تجارت پایه و اساس
سعادت و خوشبختی هر جامعه است.
محمد بن عبدالله (ص) فرمود :
«اگر نان نبود،
ما نماز نمی خواندیم و روزه نمی گرفتیم».
تجارت را برگزیدم
تا دل و دین و دنیا نیز با من باشد.

روح الله خـلـجی

----------

Le régime juridique de l'Iran droit beaucoup à celui de la France. Le droit civil, le droit du commerce, le droit public, les notions utiles et fréquentes du droit pénal ainsi que les jurisprudences de la cour suprême de la France ont toujours été utilisés comme des modèles pour les juristes, les législateurs et les juges iraniens. L'école de droit et des affaires essaie d'introduire les lois et les jurisprudences françaises et promouvoir ainsi l'influence du régime juridique français sur celui de l'Iran
Rouhollah KHALAJI
Avocat et conseiller juridique

کلیپ هایی از روح اله خلجی
دوره های درسی روح اله خلجی
مطالب مهم
موضوعات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic